Reiki'ye Kanal Olmak Ne Demektir?

Reiki İlahi kaynaktan gelen manevi bir Nur'dur. Yüce Yaratan kuluna nice çileler sonucunda bu güzel hediyeyi vesileler sonucu nasip eder. Bu da kişinin anlayışı farkındalığı bilinci olgunlaşsın, kendini, dolayısı ile Ben'i bulsun diyedir.

Kişinin inisiyasyon sonrası Aura kanalları açılır, açılan kanallara İlahi enerjinin akması sağlanır. Artık o kişi bir kanaldır. Yaratan'ın bir anahtarıdır artık. Yüce Mevla Nur'unu akıttığı kişinin bilincini açar, zekasını berraklaştırır. Bilinci ve zekası kıvraklaşan kişi artık çok daha mantıklı hareket etmeye başlar. Kaynak Yüce Mevla, kendisi ise Nur kanalıdır artık.

Yüce Yaratıcı'nın çileler sonucu bu Nur'u bize nasip ettiğini söylediniz bunu biraz açarmısınız?

Elbette, Allah (cc) hiçbir kulunun kötü olması için bunu yapmaz. Ham Ruh olgunlaşmalı, kemale ermelidir. Bunu bir örnekle ifade edecek olursak; bizler bir doktora gittiğimizde de doktor bize acı reçeteler, yani tadı hoş olmayan acı ilaçlar verir. Doktor bu ilaçları biz iyileşelim diye verir. Allah'da bu çileleri bize ruhumuzun olgunlaşması, aradığımız güzelliklerin ötede beri de değil de kendimizde olduğunu göstermek için yapar.

Reiki'de derecelerin rolü nedir? Reiki 1'e kanal olan bir öğrencinin Reiki 3b'ye kanal olan biri (Master/Teacher) ile aralarındaki fark nedir?

Kanallıkla dereceler aynı şeyler değillerdir. Kanallık bakımından aralarında hiçbir fark yoktur ama derece bakımından epeyce bir fark olur. Derece bakımından fark her ne kadar büyüksede Reiki birinci seviye Reiki'nin en önemlilerindendir. Giriştir, kapıdır, arınmadır bu dönem. Sevinçlerin, coşkuların, üzülmelerin, duygusallıkların bir arada yaşandığı dönemdir Reiki 1 dönemi. Nice öğrenciler tanırım daha Reiki 1'deyken bir Master'ın katedemediği mesafeleri aşmışlar, olgunlaşmışlardır.

Reiki'yi öğrenmek zor mudur, kimler öğrenebilir, nasıl öğrenilir?

Reiki'yi isteyen herkes öğrenebilir. Başka bir ifade ile Allah (cc) kime bu Nur'u nasip etmişse, o kişi mutlaka ilgi duyacak ve öğrenecektir. O istemezse biz isteyemeyiz. Kim bilir belki bu yazıyı binlerce kişi okuyacak ama bu iksir, bu ilaç sadece 1'ine yada 10'una nasip olacaktır. Allah (cc) istediği kuluna nasip eder bu yolu. O istemezse bir yaprak dahi kımıldayamaz.

Reiki öğrenmek bir Master'ın öğrencisini uyumlaması (el verme) ile olur. Zaten Reiki'nin yegane öğretiside budur. Uyumlanan öğrenci artık bir şifa kanalıdır. Reiki uyumlama tekniğini iyi bilen bir Master tarafından inisiye olmuş kişide artık öğrenme dönemi başlamıştır bile. Reiki'nin yıllar süren bir eğitimi yoktur. Öğrenmesi de uygulaması da çok kolay olan bir tekniktir Reiki. Öğrenci bu eğitimi kendi içinde yaşar. Master ona ancak kendi geçirdiği bu dönem hakkında bilgiler verebilir. Her insanda ayrı ayrı gelişimler olduğundan bazen Master'lar da çaresiz kalabilir.

Sorular: Öğrenciler

Cevaplar: İsmail Bülbül